Prenumerera via RSS

Läsvärt om e-handel från Internetworld

Det blir mycket e-handel just nu. På grund av en del tekniska problem fick jag släcka ner den webbutik för mattor jag byggde med wp e-commerce till Jörgens Matthus. Så nu jobbar jag för fullt för att få upp en ny webbutik på Magento innan maj månad är slut.

E-handelsspecial från Internetworld

Den här gången bygger jag inte webbutiken själv, utan har tagit hjälp av företaget Icommerce som har specialiserat sig på e-handel med Magento. Parallellt med detta bygger jag en annan webbutik som är ett helt eget projekt, som jag hoppas kunna lansera inom två veckor. Den här webbutiken är också byggd med wp e-commerce, men den här gången tror jag pluginet är betydligt mer lämpat för ändamålet.

Och eftersom mycket kretsar kring e-handel just nu för min del passar det perfekt att Internetworld har en e-handelsspecial för gratis nedladdning på deras webb. Där går dom igenom allt från plattformar, tankar om frakt, betalningsmöjligheter och marknadsföring. Jag har inte läst hela kompendiet ännu, men det jag läst hittills har helt klart varit läsvärt!

Här hittar du pdf-dokumenet (du måste dock signa upp dig för någon form av nyhetsbrev från IDG för att kunna ladda ner det)

Skriven i kategorin E-handel | 2010-05-14 av Martin Kiland | Etiketter: ,
  • Din egna butik är riktigt fin =) Vad kostade det med icommerce? Vad behövde du göra själv för att få det att funka?
  • Tack, kul att du gillar butiken! Icommerce grunpaket kostar 1.450kr i månaden samt en startavgift på 7500kr. (läs mer här om du vill http://www.icommerce.se/webshop/vart-erbjudande-pris/) Så det kostar betydligt mer än att bygga en butik med wp. Men Magento är riktigt bra, och ett så pass avancerat system krävs för jorgensmatthus.se

    Icommerce installerar allt och lägger upp butiken och implemnterar grafisk profil etc. Sen måste du själv göra alla inställningar för e-postmallar, peka om domäner och sånt som krävs för att få butiken körklar. I stort sett alt text och info kan man ändra från admin-panelen. Men vill man ha ändringar som kräver programmering debiterar dom löpande.
  • Varför var du tvungen att släcka ner sajten om matter som byggde på WP E-commerce? Jag sitter själv i tankar att bygga ett kommande projekt i det, men nu vill man ju vet vad som gick fel för din del.
  • Av nån anledning blev laddningstiderna väldigt långa, ibland tog det 20 sekunder att ladda en sida. Anledningen var troligen att det blev alldeles för många databaskopplingar. Det krävs väldigt många variationer för mattor (storlekar och färger) vilket jag tror var en orsak, och att bildhanteringen inte är optimal i wp e-commerce. Som jag förstått det så hämtas bilderna in via databasen, men jag är ingen expert när det gäller databaser och programmering, men sajten blev alldeles för slö.

    Men som sagt så bygger jag nu en annan webbutik med samma plugin där jag kommer har ett betydligt mer nischat och enklare sortiment, och där funkar det än så länge väldigt bra. Och nu har dom ju släppt ett par uppdateringar, så dom kanske har löst en del problem.
blog comments powered by Disqus